x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Mücevheratta Gümüşün Önemi

03 Haziran 2024
Mücevheratta Gümüşün Önemi

Geçmişten günümüze hem kadınlar hem de erkekler için tasarlanan mücevherler arasında gümüş takılar büyük bir yer kaplıyor. Bugün gümüşün kullanım alanlarına bakıldığında ise mevcut kullanımdaki gümüşün yaklaşık yüzde 50’lik bir kısmı endüstride kullanılırken, kalan yüzde 50’lik bölümün ise yatırım ve süs eşyası olarak kullanıldığı görülüyor.

Zamansız ve şık duruşu ile benzersiz bir görünüme sahip olan gümüş, kolye, küpe, yüzük, bileklik, şahmeran, hızma, halhal, broş gibi takı çeşitlerinin yanı sıra tesbih başlarında, kemer tokalarında ve kol düğmelerinde de kullanılıyor. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip gümüş ayrıca geçmişten bugüne gelen süsleme teknikleri ve modern tasarımlarla her kombine uygun şekilde üretiliyor. Böylelikle geçmiş ile gelecek arasında bir bağ oluşturan bu takıların önemi de bir kere daha vurgulanmış oluyor. 

Mücevheratta Gümüşün Kullanımı

Gümüş takıların bu kadar sık tercih edilmesinin altında ise birçok farklı neden bulunuyor. Parlak beyaz bir görünüme sahip olan gümüş madeni şık görünümü ile büyük beğeni toplarken altından ucuz olması onu takı yapımında en çok tercih edilen maden haline getiriyor.

Diğer yandan gümüş takı kullanımının faydaları da yine tercih sebepleri arasında yer alıyor. Zira yapılan çalışmalar gümüş takıların radyasyona karşı koruyucu olduğu, enfeksiyonların engellemesinde ve gerilemesinde etkili olduğu ve yaptığı enerji alışverişi sayesinde ruhsal sağlığı olumlu olarak etkilediğini ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca gümüş takılar alerjik reaksiyonlar yapmazlar, antibakteriyel özelliğe sahiptirler ve Gümüş iyonları kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça faydalıdır.

Gümüşün Değerli Taşlarla Kombinasyonu

Gümüş madeni sadece takılarda değil özel eşyalarda da değerli taşlarla süsleniyor. Zümrüt, yakut, safir ve pırlanta gibi değerli taşlarla bezenen gümüş takılar paha biçilemez bir güzelliğe ulaşıyor. Bununla birlikte yarı değerli taşlar da hem şık görünümleri hem sağlığa faydaları hem de ekonomik yapıları ile gümüş takılarda sıklıkla yer alıyor.

Gümüşün Temizliği ve Bakımı

Reaktif bir maden olan gümüş, kullanımına dikkat edilmediği takdirde zaman içinde parlaklığını yitirebiliyor. Bunun için de gümüş kullananların dikkat etmesi gereken bazı temizlik ve bakım kuralları yer alıyor.

Özellikle takı olarak kullanılan gümüşlerin kimyasal maddelerle temasından kaçınmak gerekiyor. Bu kimyasallar kimi zaman bulaşık deterjanı, kimi zaman parfüm ve deodorantlar kimi zaman ise şampuan ve duş jelleri olabiliyor.

Bununla birlikte uzmanlar deniz ve havuz suyunda bulunan maddelerin gümüşün kararmasına yol açacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Gümüş takıların uzun süre kullanılması, vücut terine çok maruz kalacağı için yine kararmasına yol açacağı belirtiliyor.

Kuru ve serin ortamda saklanan gümüşlerin mümkünse kendi kutusunda başka takılarla temas etmeden saklanması uzun süre aynı parlaklıkta ve şıklıkta kullanılmasını sağlarken, yumuşak bez ile kimyasal olmayan ürünlerle bakımının yapılması tavsiye ediliyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.