x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Gümüş Yüzüklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

13 Kasım 2023
Gümüş Yüzüklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Birbirinden şık modellerle şıklık ve zarafet tamamlamaya yardımcı olan gümüş yüzük modelleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Sadece bir aksesuar olmaktan çok daha fazla anlam taşıyan gümüş yüzükler kimi zaman aşkı kimi zaman arkadaşlığı ifade ediyor.

Ancak gümüş madeni özelliğinden dolayı uygun şartlarda kullanılmaya özen gösterilse bile kararabiliyor ve ilk günkü parlaklığını yitirebiliyor. İşte o çok sevilen gümüş yüzüğün her zaman ‘İlk günkü gibi yeni’ görünümüyle kullanabilmesi için bakımına oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Gümüş yüzük bakımı konusunda ilk olarak ne yapılması gerektiğinden önce ne yapılmaması gerektiği konusuna dikkat çekmek gerekiyor. Zira uygun koşullarda kullanılan bir gümüş yüzüğün hali hazırda bakıma da çok ihtiyacı olmadığını söylemek mümkün.

Gümüş Yüzük Kullanırken Bunlardan Uzak Durun

Günlük hayatımızda her işi elimizle yaptığımız düşünüldüğünde parmaklarda kullanılan gümüş yüzüklerin de yaptığımız hemen her işten etkilendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle temizlik yaparken kullandığımız kimyasallar gümüş yüzüklerin en büyük düşmanıdır. Bu nedenle bu tarz malzemelerin kullanılacağı zaman yüzükleri çıkarmak ya da eldiven kullanmak en mantıklı seçenek olacaktır.

Temizlik malzemelerinin yanı sıra kullanılan birçok krem ve losyon da kimyasal içeriklere sahip olabiliyor. Güneş kreminden leke gidericilere kadar kullandığımız pek çok ürünü cildimize ellerimizle sürdüğümüz düşünüldüğünde gümüş kremlerin de bu içeriklerle teması oldukça olası bir durum. BU nedenle ışıl ışıl parlayan bir gümüş yüzük için bu teması engellemek önemli bir hareket olacaktır.

Yine vücut tarafından üretilen ter de uzun süre maruz kalınması durumunda gümüş yüzüğün renginin kararmasına yol açabilir. Bu nedenle o çok sevilen yüzüğü devamlı takmak yerine aralıklarla kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Bununla birlikte gece çıkarılan ve gündüz saatlerinde kullanılan yüzüklerde bile bu fark kolaylıkla görülebilir.

Gümüş yüzüklerin bakımı konusunda yapılmaması gerekenler arasında kötü saklama koşulları da yer alıyor. Başta da belirttiğimiz üzere yapısı itibariyle hassas bir maden olan gümüş, farklı maden ve takılarla temas ettiğinde yine kararma yapabilir. Bu nedenle kullanılmayan yüzükleri kutusunda veya en azında tek başına, başka takılarla temas etmeden saklamak iyi bir tercih olacaktır.

Doğal Malzemelerle Gümüş Yüzük Bakımı

Gümüş yüzük kullanırken ne kadar dikkat edilirse edilsin yine de kararmalar yaşanabilir. Ancak bu sorunu kısa sürede doğal malzemelerle ortadan kaldırmak çok basit. Üstelik bu malzemeler hemen her evde bulunacak türden.

Gümüş yüzük parlatmak için ilk olarak deneyeceğiniz yöntem karbonat ve su karışımı. Bunun için bir kâsenin içine bir yemek kaşığı karbonat ve yarım bardak su ekleyin. Malzemeleri karıştırın ve yüzüğü bu karışımda yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Ardından yüzüklerinizi yumuşak bir bezle silin. BU basit yöntemin ne kadar işe yaradığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Gümüş yüzük bakımında işe yarayan bir diğer yöntem ise sirke ve su karışımı olacaktır. Çukur bir kasenin için bir yemek kaşığı sirke ve yarım bardak su ekleyin. Sirke ve suyu karıştırdıktan sonra yüzüğü bu karışımda yaklaşık 15 dakika bekletin. Sirkeli sudan çıkarttığınız yüzüğü yumuşak bir bezle kurulayın. Sirkenin asidik yapısının yüzüğe zarar verebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak sürenin 15 dakikayı aşmamasına dikkat edin.

Limon ve tuz karışımı da gümüş yüzüklerin bakımını yapmak için tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunun için bir limonun suyunu sıkın ve içine bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Yüzüğü bu karışımda yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonrasında ise yüzükleri yıkayın ve yumuşak bir bezle silin. Ancak silme işlemini gerçekleştirirken çok sert olmamaya dikkat edin. Zira limon suyunda bulunan asidik malzemeler yüzüğü hassaslaştıracağı için sert bir silme işlemi yüzüğün zarar görmesine neden olabilir. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.