x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Gümüş Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2024
Gümüş Yüzük Bakımı Nasıl Yapılır?

Beğenerek aldığımız gümüş yüzükler bir süre sonra ne yazık ki parlaklığını yitirebiliyor. Ancak bu durum çok fazla endişeyi gerektirmiyor. Zira bu parlaklık kaybı gümüş madeninin doğal yapısından kaynaklanıyor ve yapılan birkaç işlemle gümüş yüzükler eski haline kavuşabiliyor.

Diğer yandan gümüş yüzüklerin kararmasını hızlandıran birtakım yanlış hareketler ve kullanım hatalarını da önceden bilmek oldukça önemli. Dikkat edilecek unsurlarla gümüş yüzük herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan uzun süre kullanılabiliyor.

Doğal bir maden olan gümüş, kimyasal içeriklerle bir araya geldiğinde reaksiyon göstererek kararabiliyor. Bunun için çamaşır suyu veya ağır kimyasal madde içeren temizleyiciler kullanılacaksa ya yüzüğün çıkarılması ya da eldiven kullanılması tavsiye ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüzüğün temizleyici ile temas etmemesi. Aynı şekilde cilt için kullanılan bazı ürünler de gümüş kararmasına yol açabiliyor. Kremler, losyonlar, kolonya ve parfümler de gümüş yüzüklerden uzak durması gereken ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca uzun süre aralıksız kullanılan gümüş yüzükler de kararabileceği için aralıklı olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Temizlik İçin Bulaşık Deterjanı Kullanın

Bulaşık deterjanı, gümüş yüzüklerin bakımını yapmak için kullanılan en sık ve en basit yöntemlerden biri olarak biliniyor. Bunun için bir kaseye doldurulan sıcak suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleniyor. Deterjanlı suyun içine batırılan gümüş yüzükler 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra ise yumuşak bir bez ile gümüş yüzükler hafifçe ovalanıyor. Temiz su ile duruladıktan sonra kurulama işlemiyle gümüş yüzük bakım işlemi tamamlanmış oluyor.

Yumuşak Bir Fırça İle Ovalama Yapın

 

Gümüş yüzüğünüzün daha parlak olmasını istiyorsanız bulaşık deterjanı eklediğiniz suda beklettikten sonra yumuşak bir fırça ile de ovalama yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi geren en önemli nokta fırçanın gerçekten yumuşak olmasıdır. Çünkü sert fırçalar yüzüğünüzün yüzeyini çizerek zarar verebilir. Bunun için eski bir diş fırçası makul bir seçenek olabilir.

 

Sirke İle Parlatma İşlemi

 

Gümüş yüzüklerin bakımı ve parlatmasında en doğal yöntemlerden biri de sirke ile yapılan işlemdir. Bunu için bir kasenin içine sıcak su doldurun ve suya yaklaşık bir yemek kaşığı sirke ekleyin. (Elma veya üzüm sirkesi fark etmez.) Yaklaşık 10-15 dakika kadar sirkeli suda beklettiğiniz gümüş yüzüğü alın ve yumuşak bir fırça veya bez yardımı ile ovalayın. Sonrasında temiz su ile durulayın ve ardından kurulayın. Gümüş yüzüğünüzün ilk günkü gibi olduğunu göreceksiniz.

 

Limon Suyu İle Leke Temizleme

 

Gümüş yüzüklerde oluşan lekeleri temizlemede limon suyu oldukça etkili bir çözümdür. Bunun için bir limonu alın. Yüzükteki lekenin üzerine birkaç damla limon suyu sıkın ve bir bez ile nazik şekilde ovalayın. Ovalama işlemi bittikten sonra yüzüğü mutlaka su ile durulamayı unutmayın. Zira asidik bir yapıya sahip olan limon suyu fazla temas halinde gümüşe zarar verecektir. Bu yöntem ile birkaç saniye içinde lekelerin yüzüğün üzerinden kaybolduğunu görebilirsiniz.

Su Ve Karbonat Karışımı İle Parlatma

 

Gümüş yüzükleri parlatmada su ve karbonat karışımı da doğal olması nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Karbonat saf hali ile gümüş üzerinde yıpratıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle su ile seyreltilerek kullanılır. Böylelikle gümüş yüzükler zarar görmeden ışıltılı bir parlaklığa ulaşır.

 

Bunun için öncelikle diğer işlemlerde olduğu gibi bir kaseye sıcak su doldurun. Ardından bir yemek kaşığı kadar karbonatı suya ekleyin ve karıştırarak erimesini sağlayın. (Eğer yüzüğünüz çok kararmış ise karbonat miktarını artırabilirsiniz.) Gümüş yüzüğünüzü karbonatlı suya batırın ve bekletmeden yumuşak bir bez ile nazikçe ovalayın. Durulayıp, kuruladıktan sonra yüzüğünüzün ilk günkü parlaklığına kavuştuğunu görebilirsiniz.

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.