x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Gümüş Yatırımının Tarihçesi

03 Haziran 2024
Gümüş Yatırımının Tarihçesi

Tarihçesi milattan önce 3 bininci yıllara kadar dayanan gümüş, beyaz parlak yapısıyla, kolay işlenebilir olmasıyla ve iletkenliği ile tarih boyunca kullanıla gelen madenlerden biri olmaya devam ediyor. Kendine özgü yapısıyla diğer madenlerden kolaylıkla ayırt edilebilen gümüş hem günlük kullanıma uygun eşyalarla hem şık görüntüsü nedeniyle takılarla hem de devamlı değer kazanan yapısıyla bir yatırım aracı olarak kullanılıyor.

Günümüzde yatırım olarak gümüşü tercih edenler birçok bankadan ve yatırım kuruluşlarından gümüş temin edebiliyor. Gümüş satışı genellikle fiziki ortamlardan çok dijital ortamlarda gram gümüş alımıyla gerçekleşebiliyor. Uluslararası piyasalarda işlem görmüş gümüş fiyatlarının belirlenmesinde ise gümüş ons kullanılıyor. 31,10 gramdan oluşan 1 ons gümüş, yüzde 99,90 saflığındadır ve fiyatı altın ve dolar piyasalarındaki değişikliklerle paralel hareket eder.

Gümüşün Kullanım Alanları

Bilinen en eski madenlerden olan gümüş günümüzde takı ve süs eşyaları ile göz önünde bulunsa da arka planda çok daha fazla kullanım alanına sahip olduğu biliniyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle gümüşün farklı bileşenlerle kullanımı yaygınlaşırken bugün endüstriyel uygulamalarda 1o binden fazla gümüş kullanıldığı dile getiriliyor.

Kullanımda olan gümüşün sektörlere göre kullanım alanlarına bakıldığında ise yüzde 11’lik bir kesim külçe ve para şeklinde yatırım amaçlı olarak kullanılırken, kuyum, takı ve süs eşyalarının piyasadaki gümüşün yüzde 33’lük bölümünü kapladığı görülüyor. Gümüşün endüstriyel alandaki kullanımı ise yüzde 56’lık oranla pastadaki en büyük payı kaplıyor.

Gümüşün endüstriyel alandaki kullanımına bakıldığında ise güneş enerjisi teknolojisinde güneş pillerinde, elektrik elektronik sanayinde televizyon, telefon, mikro dalga fırın oyuncak ve bilgisayar klavyelerinde, katalizör olarak, lehimleme ve sert lehimleme işlemlerinde yer aldığı görülüyor.

Dirençli bakterilere karşı etkili olduğu saptanan gümüş tıbbi alanda ise cerrahi aletler, stetoskoplar, iğnelerde kullanılırken, mobilyadan kapı kollarına ve hatta kağıt dosyalara kadar pek çok eşyada gümüş içeren ekipman tercih ediliyor.

Gümüş para olarak kullanımı

Bugün geniş bir kullanım alanına sahip olan gümüş tarihte uzunca bir dönem para olarak kullanıldı. Gümüşün para olarak ilk kullanılışına bakıldığında ise sikkenin Anadolu'da ilk olarak MÖ 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından icat edildiği görülüyor. Lidya Kralı Krezüs tarafından bastırılan bu para altın ve gümüş karışımından meydana gelen elektrumdan yapıldığı tespit edildi.

Gümüş paranın Türk tarihindeki yerine bakıldığında ise 6-8. yüzyıllarda kullanıma girdiği görülüyor. Göktürkler zamanında belirli ağırlıktaki gümüş külçeler para yerine kullanılırken, Samaniler ve Karahanlılar zamanında bakır ve gümüş karışımı sikkeler kullanılmıi, Anadolu Selçukluları da sikke basımına devam etmiştir. Osmanlı’da ise ilk gümüş para Orhan Gazi zamanında akçe adıyla basılmıştır.

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.