x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Gümüş Takıların Tarihçesi

03 Haziran 2024
Gümüş Takıların Tarihçesi

Gümüş takıların tarihçesi, aslında gümüşün ilk keşfedildiği dönemlere yani milattan önce 3 binli yıllara kadar dayanıyor. Yaşam için gerekli maddi koşulları sağlamaya çalışan insanoğlu aynı zamanda sanatı da hayatına dahil ederek manevi gelişimini tamamlamaya çalışmıştır. İşte süslenmek amacıyla kullanılan takılar da bu ihtiyaçların neticesinde insanların temel eşyaları arasında yer almıştır.

Takılar tarih boyunca bulunduğu dönemin ekonomi, kültür, sanat ve zanaatına dair büyük ipuçları vermiş, gümüş takılar da bu dönemler hakkında günümüz insanına geçmişle ilgili birçok bilgi vermiştir. Her eşya ve üründe olduğu gibi gümüş takılar da devamlı değişen tarihsel süreçlerde değişikliğe uğramış, bulunduğu dönemlerin izlerini üzerinden taşımıştır.

Ortaçağ Avrupa'da Popülerlik

Kadın ve erkeklere özgü farklı ürün ve modellerde tasarlanan gümüş takılar, Ortaçağ’da özellikle Hıristiyan dünyasında dini objelerde yoğun şekilde kullanılmıştır. Gümüş takı üretimi İspanya’da13. yüzyılda başlarken bu dönemde gümüş takılar, Hristiyanlıkta önemli bir yer tutmuştur.

Rönesans Dönemi ve Değerlenme

Takvimler 15-16 yüzyılları gösterdiğinde yani Rönesans döneminde, gümüş takılar ve aksesuarlar popüler hâle gelirken, mücevher yapımı ile gümüş kuyum işleri sanatçılar arasında popüler bir sanat formuna dönüştü. Öyle ki artık gümüş işçiliği sanatçılar tarafından yapılıyor, bu değerli maden artık sanatçılar tarafından şekillendirilen ve farklı formlarda işlenen bir malzeme olarak kullanılıyordu. Bu dönemle birlikte gümüş kullanımı artık mücevherat üretiminde de yer almaya başladı.

  1. Yüzyılda Gümüş Takı Modası

Dönemler ve sanat akımları değiştikçe gümüş takıların kullanım alanları ve şekilleri de değiş meye devam etti. 19. yüzyılın sonlarına doğru gelindikçe, gümüş takılar artık sadece soyluların ev din adamlarının kullandığı bir aksesuar olmaktan çıkıp halk arasında da popüler hâle gelmeye başladı. Halk arasında kullanım oranı arttıkça da daha ucuz fiyatlı gümüş takılar üretilmeye başlandı. Zamanla çok büyük bir kesime hitap eden gümüş takılar, bu çağda özellikle moda dünyasında başrolde yer aldı.

  1. Yüzyılda Gümüş Takı Tasarımı
  2. yüzyılda birçok farklı sanat akımı hayatın içinde kendine yer edinirken, bu sanat akımları elbette takı tasarımlarını da etkilemeye başladı. Klasik takı çeşitlerinin yanı sıra gümüşten tasarlanmış farklı aksesuarlar da insanların hayatında yer edinirken, sanat akımlarının etkisi açık olarak görüldü.

1900’lü yıllardan itibaren etkili olan sürrealizm, ekspresyonizm, kübizm, pop art ve fütürizm gibi sanat akımların hayatın farklı alanlarında kendine karşılık buldu. Bu sanat akımlarının etkisi ile de gümüş takılarda zaman zaman gelenekten kopuşlar yaşandı.

Günümüzde ise kişinin tarzını yansıtmakta önemli bir rol oynayan gümüş takılar hem geleneksel hem de modern tasarımlarla kullanıcının beğenisine sunuluyor. Değerli ve yarı değerli taşların yanı sıra farklı işçilik teknikleri ile süslenen gümüş takılar kuyum dünyasının en etkili elemanlarından biri olarak rol oynuyor.

 

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.