x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Gümüş kolye alırken nelere dikkat edilmeli?

11 Aralık 2023
Gümüş kolye alırken nelere dikkat edilmeli?

Şıklığımızın ve zarafetimizin tamamlayıcısı takıların arasında gümüş kolyelerin yeri oldukça ayrıdır. Sadece görünüşüyle değil, taşıdığı anlamlarla da sevilerek kullanılan kolyeler aynı zamanda duyguların kaynağı olan kalbe yakınlığı ile de diğer tüm takılardan ayrılır.

Bugün kadın erkek milyonlarca kişi gümüş kolye kullanmayı tercih ederken, bu kolyeleri alırken dikkat edilecek birkaç unsur, kolyenin uzun süre ilk günkü gibi sevilerek ve ilk günküyle aynı parlaklıkta kullanılmasını sağlayacaktır.

Gümüş kolye alırken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri gümüşün kalitesi ve ayarı olacaktır. Gümüş doğadaki saf haliyle çok yumuşak bir madendir. Bu nedenle gümüş işlenirken içinde daha sert ve dayanıklı olması adına başka madenlerde eklenir. Bu durum, takılardan ev eşyalarına kadar gümüş olarak kullanılan tüm materyaller için geçerlidir. Takılardaki gümüşün oranı yüzde 92,5 iken kalan yüzde 7,5’lik oran ise başka bir madene aittir.

İşte gümüş kolye alırken, 925 ayar olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer bu oran daha az olursa, kolyenizdeki gümüş oranı daha düşük demektir. Gümüş takılar üretilirken, yüzde 7,5 oranında bakır madeni kullanıldığında hem daha sağlam hem de daha parlak bir ürün elde edilir. Ancak bazı üreticiler daha ucuz olması nedeniyle bakır yerine nikel tercih ettiğinde hem takının kalitesi düşer hem de nikel madeni takının cilde temas eden yerlerinde izler bırakabilir ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

Hem sağlık hem de şıklık açısından bu duruma dikkat edilmeli, gümüş kolyelerin yanı sıra tüm gümüş takılar bilinen ve kaliteli markalardan seçilmelidir.

Gümüş kolye alırken, kullanılan gümüşün kalitesini kontrol ettikten sonra elbette en önemli noktalardan biri de tabii ki kolyenin modelidir. İlk olarak kişi bu kolyeyi nerede ve hangi kıyafetle kullanacağını dikkate almalıdır. Zira bu konulara dikkat edildiğinde seçeceğimiz kolyenin ince, kalın, sade, gösterişli, uzun veya kısa olacağına da otomatik olarak karar vermiş oluruz.

Kolye alırken göz önünde bulundurulması gereken bir başka detay ise içinde bulunacağınız mevsimdir. İlk bakışta bu biraz garip görünse de kolyenin kullanılacağı mevsim dolaylı olarak seçilen modeli etkilemektedir. Zira yaz aylarında daha ince kumaşlarla hazırlanan kıyafetlerin yanı sıra göğüs dekoltesi olan kıyafetler daha çok tercih edilmektedir. Bu durum ise kolyenin daha çok göze çarpmasını ve daha ön planda olmasını sağlar. Bu nedenle yaz aylarında kullanılan gümüş kolyelerde daha minimal modeller önerilmektedir.

İnce zincirler, zincir ucundaki kolye uçları ve zarif tasarımlarla oluşturulan kolyeler yaz aylarında kullanılan modeller arasında yer alıyor. Ancak havaların soğumasıyla insanlar kıyafet tercihlerini değiştirirken takı ve aksesuarlar da otomatik olarak değişiyor. Boğazlı kazaklar ve yakası kapalı kıyafetler kullanırken seçilen gümüş kolyelerin de artık yerini daha gösterişli modellere bırakması gerekiyor.

Gümüş kolye alırken dikkat edilmesi gereken son unsur ise kolyenin kullanılacağı yere göre seçilmesidir. Yani alınan kolye özel bir günde mi kullanılacak, yoksa günlük hayatta mı, buna karar vermiş olarak tercih yapmak önemlidir. Burada yine kolyenin çeşidini belirleyecek ana madde giyilecek kıyafetin modeli, kumaşı ve rengi olsa da her zaman için özel günlerde kullanılacak aksesuarlar daha ışıltılı ve gösterişli olarak seçiliyor.

Özel günlerde kullanılan aksesuarlar her zamankinden daha fazla önem taşırken, gümüş kolye modelleri de bu bilinçle seçilmelidir. Diğer yandan günlük hayatta kullanılan kolyeler ise kişinin zevkine göre daha düz veya küçük modeller olabilirken, gereksiz bir gösterişten kaçınmak hem şık görünmeyi sağlayacak hem de kullanırken rahat etmenize olanak verecektir.

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.