x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Zirkon Taşın Özellikleri ve Faydaları

24 Haziran 2024
Zirkon Taşın Özellikleri ve Faydaları

Zirkon Taşın Özellikleri ve Faydaları

Zirkon taşı takılarda sık kullanılan taşlardan biridir ancak bu taş sadece güzel görüntüsüyle değil sağladığı bedensel ve ruhsal faydaları ile bu kadar popüler olmuştur. Kolyeden küpeye, yüzükten bilekliğe akla gelebilecek her türlü takıda oldukça şık biçimlerde yer alan zirkon taşı, pırlantaya benzer görünümüyle dikkat çeker. Farklı renklere sahip olan bu özel taş altın ve gümüş takılarda mükemmel bir uyum sağlar.

Elmas ve pırlantaya benzerliği nedeniyle sık sık karıştırılan zirkon taşının uygun fiyatı onu bu kadar popüler yapan özellikler arasında yer alır. Doğru kullanım ve düzenli bakım ile uzun zaman ilk günkü parlaklığını koruyan taşın faydalarını görebilmek için de cilde temas etmesi gerekir. Bu da bakımına daha çok özen gösterilmesi konusunda hassasiyet gerektirir.

Zirkon Taşının Genel Tanımı ve Kökeni

Antik çağlardan bu yana kullanılan zirkon taşı, Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar tarafından mücevher yapımında kullanılmış, o dönemde şans ve bereket getirdiğine inanılmıştı. Arapça altın tozu anlamına gelen “zargun” kelimesinden adını alan zirkon taşı en çok Avustralya, Madagaskar, Sri Lanka, ABD ve Tayland’da çıkarılıyor.

Orta derecede kırılgan olan ve camımsı bir görünüme sahip olan zirkon taşının mavi, yeşil, sarı, kahverengi, pembe ve kırmızı renkleri bulunurken mükemmel bölünme özelliği ile her türlü takıda şık bir görünümle yer alıyor.

Zirkon Taşının Sağlığa Etkileri ve Kullanım Alanları

Zirkon taşının kullanım alanlarına bakıldığında en büyük payın mücevherat olduğu görülüyor. Birbirinden şık takı tasarımlarında yer alan zirkon taşı ayrıca dekoratif objelere de ustalıkla ekleniyor. Bununla birlikte endüstriyel olarak seramik ve cam üretiminde, nükleer sanayide, aşındırıcılar ve refrakterler üretiminde de kullanılıyor.

Farklı alanlarda kullanılan zirkon taşının özelliklerde takılarda sık tercih edilmesinin sebepleri arasında sağlığa olan faydaları da yer alıyor. Bun faydaları maddeler halinde sıraladığımızda ise karşımıza şu şekilde bir liste çıkıyor:

Zirkon taşı, zihni ve hafızayı güçlendiriyor.

Hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesinde etkin bir rol oynuyor.

Ülser tedavisinde oldukça faydalı olduğu biliniyor.

Epilepsi ve kalp hastalığı olanların sağlığına olumlu katkılar sağlıyor.

Akıl hastalarına iyi geldiğinden söz ediliyor.

Zekâyı güçlendirdiği düşünülüyor.

Sağlığa olan faydalarının yanı sıra zirkon taşı metafiziksel faydaları ile de ilgi görüyor. Yapılan çalışmalara göre zirkon taşının Bolluk ve bereketi artırır.

Başarı ve özgüveni desteklediği,

Motivasyon ve ilham verdiği,

Sezgileri güçlendirdiği,

Maneviyatı ve aydınlanmayı teşvik ettiği düşünülüyor. Ayrıca

Zirkon taşının kişilerin kapalı olan çakralarını açtığı ve aurayı canlandırdığı

Kullanan kişiyi günahlara karşı daha dirençli kıldığı düşünülüyor.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.