x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Takıda Baget Nedir Ne Anlama Gelir? Ne İçin Kullanılır?

24 Haziran 2024
Takıda Baget Nedir Ne Anlama Gelir? Ne İçin Kullanılır?

Takıda Baget Nedir Ne Anlama Gelir? Ne İçin Kullanılır?

Takıda baget kullanımı günden güne artıyor. Tasarımcılar, pek çok modelde baget kesim pırlanta veya değerli taş kullanıyor. Elbette bu tarz modeller kullanıcıdan büyük bir ilgi görürken, mücevher tasarımcıları da kendilerine yapılan geri dönüşler ışığında birbirinden farklı baget taşlı takıları piyasaya sunuyor.

Baget kesimlerde taşlar kare veya dikdörtgen şeklindedir. Bu taşların köşeleri sivri ve keskin olarak tasarlanır. Şık görünüşünün yanı sıra baget kesim taşın ışıltısını ve parlaklığını en üst düzeye çıkarmak gibi bir görevi de üstlenmektedir.

Baget Kesimi ve Mücevherattaki Rolü

Baget kesimi mücevheratta en sık kullanılan tarzlardan biri olarak piyasada yeri doldurulamaz bir konuma sahip. Evlilik teklifinde kullanılan tek taş yüzüklerin yanı sıra, beştaş ve eternity yüzüklerde de sıklıkla kullanılan baget kesimi, sarkıt ve halka küpeler ile pırlanta juponlarda da tercih ediliyor. Kolye uçlarında, gerdanlıklarda ve rivierlerde de göz alıcı bir şıklıkla dikkatleri üzerine çeken baget kesim taşlar, bilekliklerde de hem tek taş hem de pırlanta diziler halinde kendine yer buluyor.

Takılarda Baget Kesiminin Estetik İşlevi

Bugün kullanılan her takıda rahatlıkla kullanılan baget kesim taşlar, kare ve dikdörtgen şekilleri ile bulundukları parçaya zarif ve sofistike bir görünüm katıyor. Keskin köşeleri ile modern ve göz alıcı bir tarz kazandıran baget kesim, taşın ışığı yansıtma biçimini de optimize ediyor ve böylelikle parlaklık ve ışıltının en üst seviyeye çıkmasını sağlıyor.

Baget Kesimli Mücevherlerde Kalite Belirleyiciler

Baget kesimli mücevherlerde kaliteyi belirleyen birden çok unsur bulunmaktadır. BU unsurlarda kendi içinde farklı noktalara dikkat çeker. Baget kesimde kaliteye bakılırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta kesimdir.

Kesimle alakalı olarak ise oranlar en önemli konular arasındadır. Taşın uzunluğu ve genişliğinin doğru oranlanması taşın en güzel şekilde parıldamasını sağlar. Taşın yüzlerinin ve köşelerinin de simetrik olması gerekir ki asimetrik kesim taşın parlaklığını negatif yönde etkiler. Ayrıca taşın cilası da pürüzsüz ve kusursuz olmalıdır.

Baget kesimli mücevheratta, taşın rengi de kaliteyi belirleyen noktalar arasındadır. Özellikle pırlanta için renksiz taşlar en değerlileridir. Yine eğer taşın renginin tüm yüzlerinde eşit olması dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Taşta çatlak ve kapanım olması, ışıltı ve parlaklığı bozarken, yine net olması içeride herhangi bir kusur veya kirlilik olmaması kaliteyi artırır. Elbette karat değeri de baget kesim mücevherde değer katan büyük bir etkendir. Ancak tüm bu sayılan noktaların bir araya gelmesiyle kaliteli bir mücevhere sahip olmak mümkün olabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.