x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Takıda Ay Yıldız Ne Anlama Gelir?

24 Haziran 2024
Takıda Ay Yıldız Ne Anlama Gelir?

Takıda Ay Yıldız Ne Anlama Gelir?

Günümüzde Türkiye, Türki devletler ve İslam devletlerinin bayraklarında kullanılan ay yıldız simgesinin kökeni aslında çok eski dönemlere dayanıyor. Kolyeden küpeye tesbih püskülünden yüzüğe hemen her takıda rahatlıkla kullanılabilen bir figür olan ay yıldız kullanan kişiden kişiye farklı anlamları taşıyabiliyor.

Takıda ay yıldız sembolü farklı dinlerde ve farklı kültürlerde hem birbirinden farklı hem de benzer anlamları sembolize ediyor. Genel olarak bakıldığında ay yıldız Türkler arasında milliyetçiliğin bir sembolü olurken, maneviyat ve aydınlanma, koruma ve umut, denge ve uyum, güç ve azim, kadınlık ve annelik, estetik ve güzellik gibi birçok anlamı ifade ediyor.

Ay ve Yıldız Simgesinin Kökeni

Ay ve yıldız simgesi, insanlık tarafından kullanılan en eski simgelerin başında yer alıyor. Öyle ki tarih öncesi dönemlerde yani daha yazı bile keşfedilmemişken ay ve yıldız simgesinin kullanıldığı biliniyor. Milattan önce 40 bin ila 10 bininci yılları kapsayan Paleolitik dönemden kama mağara resimlerinde ve taş oymalarında ay ve yıldız figürlerine rastlanıyor. MÖ. 10 bin ile 4 bininci yılları kapsayan neolitik dönemde ise ay yıldız sembolünün daha da önemli hale geldiği görülüyor.

Dini ve Mitolojik Bağlamda Ay Yıldız

Ay yıldız sembolü dini açıdan birçok farklı şekilde yorumlanıyor. Gece parlayan ve Güneş’e karşıt olan ay ve yıldız bazı dinlerde, dişil ve eril, ölüm ve yaşam, karanlık ve aydınlık, iyilik ve kötülük gibi karşıt anlamları ifade ediyor.

Yine eski dinlerde ay yıldızın gökyüzündeki düzenli hareketleri nedeniyle ilahi planı simgelediğine inanılır. Bu yüzden de birçok dinde ay ve yıldız dünyadaki sistemin düzenli olarak devam edilmesinden sorumlu tanrı ve tanrıçalar ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca gökyüzünde olmaları, geceleri parlamaları gibi sebeplerden ötürü, bazı dinlerde ay ve yıldızların tanrıların ve meleklerin ikamet ettiği yerler olarak kutsanmıştır.

Ay ve yıldıza mitolojik açıdan bakıldığında ise tanrı ve tanrıçalar, kahramanlar ve efsaneler, doğurganlık ve yaşam döngüsü ile ölüm ve öbür dünya ile ilişkilendirilmiştir. Mısır mitolojisinde Ay Tanrısı Osiris öbür dünyanın hakimi olarak tasvir edilmiştir.

Ay Yıldız Motifinin Popüler Kültürdeki Yeri

Ay yıldız figürü sadece dini ve mitolojik açıdan değil popüler kültürde de büyük bir yer kaplıyor. İnsanlık tarihi kadar eski olan bu sembol bugün müzikten, sinemaya, edebiyattan modaya kadar pek çok alanda sıklıkla kullanılıyor.

Uluslararası müzik piyasalarında da kendine yer bulan birçok şarkıda ay ve yıldız sembolü kullanılırken, bugün dünya çapında milyonlarca izleyiciye ulaşmış sinema filmlerinde de ay yıldız kendine yer buluyor.

Ay yıldızlı kıyafetler ve takılar moda dünyasında adından söz ettirirken, edebiyatta hem direkt olarak hem de metaforlarla ay yıldız sembolü kullanılmaya devam ediyor.

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.