x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Sevgililer Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

24 Haziran 2024
Sevgililer Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Sevgililer Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Sevgililer Günü her yıl 14 Şubat’ta kutlanıyor. Yılın o tarihi geldiğinde birbirinden farklı organizasyonlar ve etkinlikler düzenleniyor. Hizmetten ürüne pek çok marka Sevgililer Günü’ne özel kampanyaları hayata geçiriyor. Tüm bunların hepsinin ise çiftlerin birlikte mutlu bir gün geçirmesini sağlamak için olduğu belirtiliyor.

Romantizmin doruklara ulaştığı Sevgililer Günü’nde kimileri kendi elleri ile yemek hazırlamayı tercih ederken, kimileri en lüks restoranlarda yer ayırtıyor. Kırmızı güller ve kalpli balonların, aşkı ifade eden tüm figürlerin hemen her yerde olduğu, kadın erkek fark etmeksizin hediyelerin elden ele dolaştığı bu özel günün hikayesi ve tarihçesi ise çok eski zamanlara dayanıyor. Ancak bu hikâye bugünkü kutlanış şeklinden çok daha farklı.

Sevgililer Günü'nün Anlamı

Sevgililer Günü'nün anlamının, aslında hemen her canlının ihtiyacı olan sevgi ve romantizm kavramları üzerine kurulu olduğu görülüyor.  Bu özel gün pek çok kişi için sembolik olsa da, kişinin sevdikleriyle olan bağlarını güçlendirmek ve onlara olan sevgisini ifade etmek için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.  Sevgililer Günü, ayrıca sadece romantik ilişkiler için değil, aile, arkadaşlık ve diğer sevgi dolu ilişkileri de kutlamak için kullanılabiliyor.

Sevgililer Günü'nün Hikayesi ve Tarihçesi:

Bugün lüks, şatafat, eğlence, hediyeler ve organizasyonlarla kutlanan Sevgililer Günü'nün kökeni antik Roma'ya kadar uzanıyor.  O dönemde Lupercalia adı verilen bir festivalin kutlandığı kaynaklarda yer alıyor.  Bereket ve doğurganlık tanrısı Lupercus'a adanan bu karnaval zamanla Hristiyanlık ile ilişkilendirilmeye başlandı ve Aziz Valentine'in anısına dönüştürüldü.

Aziz Valentine hakkında ise çeşitli efsaneler yer alıyor. En yaygın efsaneye göre, Roma İmparatoru Claudius II evlilikleri yasakladığında Aziz Valentine, aşık çiftlerin nikahını gizlice kıyıyordu. Bu durum fark edilince sevginin gücüne inanan Aziz Valentine imparatorun emrini dinlemediği için idam edildi.  Aziz Valentine, öldükten sonra da aşkın ve sevginin simgesi haline geldi.

Sevgililer Günü'nün kutlanması ise 14. yüzyılda Avrupa'da yaygınlaşmaya başladı.  18. Yüzyıla gelindiğinde kutlamalar ve ritüellerle Sevililer Günü Amerika Birleşik Devletleri'ne de ulaştı.  Günümüzde de dünyanın birçok yerinde kutlanan bir gün haline geldi.

Sevgililer Günü Hakkında İlginç Bilgiler:

Dünyanın en büyük Sevgililer Günü kartı, 1999 yılında Filipinler'de yapılmıştır. Bu kart 10 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindedir.

Dünyanın en pahalı Sevgililer Günü hediyesi, 2009 yılında bir Rus iş adamı tarafından sevgilisi için satın alınan 59 milyon dolarlık bir elmastan kolye olmuştur.

Sevgililer Günü'nde en çok satılan çiçekler, güllerdir.

Sevgililer Günü'nün rengi kırmızıdır. Kırmızı renk, aşk ve tutkuyu simgeler.

Sevgililer Günü'nün resmi kuşu, güvercindir. Güvercinler, barış ve sevginin simgesi olarak kabul edilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.