x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Montür Çeşitleri Nelerdir?

24 Haziran 2024
Montür Çeşitleri Nelerdir?

Montür Çeşitleri Nelerdir?

Montür çeşitleri pek çok takı tasarımında kullanılıyor. Taşların ışıltını ve parlaklığını ön plana çıkarmaya yarayan montürler aynı zamanda taşların korunmasında da önemli bir rol oynuyor. Montür seçerken dikkat edilecek birtakım hususlar en iyi verimi almaya yarıyor, montürün çeşidi de dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

Hem uygulama hem de işlevsellik bakımından piyasada birçok farklı montür çeşidi bulunuyor. Farklı tasarımlar ve farklı büyüklükteki takılar için en çok prong, bezel, kanal, pave, krapon ve halo montür türleri kullanılıyor.

Takıda Prong Montür

Pırlantanın veya değerli taşın küçük tırnaklar veya pençeler ile tutturulduğu bir montür çeşidi olan prong montürde tırnaklar genellikle metalden yapılır ve taşın her bir köşesine ya da kenarına yerleştirilir. Bu montür çeşidinde, taşın çevresinde minimal seviyede metal bulunur, bu sayede de taşın ışığı daha fazla yansırken, daha ışıltılı bir görünüme kavuşur.

Takıda Bezel Montür

Sarmal montür da adlandırılan bezel montür çeşidinde ise metal bir bant pırlanta veya değerli taşı çevreler böylelikle de karakteristik bir yapı oluşur. Bu montür türü, diğerleri arasında taşı en çok korumasıyla dikkat çeker. Bezel montürde yer alan metal bant taşın üst kısmını ve kenarlarını tamamen veya kısmen sarararak çizilme ve kırılmalara karşı korur.

Takıda Kanal Montür

Kanal montürde prılanta veya değerli taş bir kanalın içine yeleştirilir.  Zarif ve modern bir görünüm sunan bu montür çeşidinda metal kanal taşın kenarlarını çevreleyerek keskin bir kat oluştururken, taş için de muazzam bir koruma sağlar. 

Takıda Pave Montür

Takı çeşitlerinde değerli taşların veya pırlantanın tutturulması için kullanlan popüler montür çeşitlerinden biri de pave montürdür. Bu çeşitte taşlar sanki metal bir zemin üzerine döşenmiş gibi bir görüntüye sahiptir. Bu tarz bir montürde genellikle çok sayıda küçük taş bir arada kullanılır. Işık oyunları yaratan bu görünüm mücevhere de göz alıcı bir şıklık katar. 

Takıda Krapon Montür

Pırlanta veya diğer değerli taşların köşelerine veya kenarlarına tutturulan metal pençeler ile karakteristik bir yapı oluşturan krapon montür takıda sık tercih edilen montür çeşitleri arasında yer alır. Taşın parlaklığını ve ışıltısını ön plana çıkaran bu montürde metal pençeler ışığın taşa yansımasını ve kırılmasını sağlayarak taşın daha parlak bir görünüme ulaşmasına imkan tanır.

Takıda Halo Montür

Takıda Halo Montür deyince akla ilk gelen ana pırlanta ve değerli taşın çevresinde yer alan daha küçük taşların yer aldığı bir mücevher görüntüsüdür. Bu montür türü, ana merkezdeki taşı daha büyük ve etkileyici göstererek takının şık görünümünü artırır. Bununla birlikte merkezdeki taşın çevresindeki halenin oluşturduğu ışık oyunu takıya fazladan bir ışıltı kazandırır.

 

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.