x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)

Jasper Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir?

25 Ekim 2023
Jasper Taşı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Jasper taşı; adını Yunanca'da benekli taş anlamına gelen “iaspis” kelimesinden alır. Antik çağlardan beri kullanılan, genellikle kırmızı rengi bulunan, bunun yanı sıra turuncu, sarı, kahverengi ve yeşil renklerinde de olabilen bir taştır. Taşın rengindeki kırmızılık yüksek demir içeriğine sahip olmasından kaynaklıdır. Jasper taşı, opak yapılı bir kuvars çeşididir. Jasper, volkanik kayaçlardaki çatlaklarda bulunur. Taş, estetik bir yapıda olduğu için genellikle mücevher ve aksesuar olarak sıklıkla kullanılır.

 

- Sakinleştirici titreşimlerle stresli zamanlarda kişiye huzur ve bütünlük getirmesi en bilinen özelliğidir. Enerji destekleme ve topraklama özelliği olan güçlü bir doğal taştır.
- Çakralardaki enerjileri aktif olarak açması nedeniyle derin düşünme meditasyon esnasında kullanılabilecek bir taştır.
- Kan dolaşım sistemini güçlendirir, kanda bulunan iyot seviyesini dengelemektedir.
- Öfke nöbetleri ve kaygı bozukluklarını dengelemede yardımcı olur.
- Sigara ve alkol gibi bağımlılık barındıran ürünlerde mücadele etmek için destek sağlar.
- Strese bağlı olan bazı cilt hastalıkları başında gelen egzama, sedef gibi hastalıkların tedavi süresine yardımcı olur.
- Vücutta düşen bağışıklık sistemini dengeler ve güçlendirir, aynı zamanda toksinlerden arındırır.
- Sağlıklı ve güçlü hissettirdiği düşünülen Jasper taşının fiziksel direnci artırmada destek olduğu bilinmektedir.


Jasper Taşının Bakımı Nasıl Yapılır?

Güneş ışığı ve farklı türde ışık almayan bir yerde saklanmalıdır, genelde kesede saklanılması önerilir. Dayanıklı bir taş olarak bilinir, bunun yanı sıra çizilme ve kırılmaya meyilli bir taş olduğu için dikkat edilmesi ve kesede tek saklanması gerekmektedir.


Jasper Taşı Nasıl Temizlenir?

- Doğal taşlar, kullanılmasa da negatif enerji biriktirir. Bu sebeple doğal taş aldıktan sonra onu etkili biçimde kullanmak için mutlaka arındırma işlemi yapılmalıdır.
- Bazı taşlar kendi kendini temizleme özelliğine sahipken bazıları da temizlenmesi gerekmektedir.
- Jasper taşınızı akan su altında kısa bir süre tutarak taşın negatif enerjisini arındırabilirsiniz. Sonrasında taşınızı yumuşak bir bezle veya pamuk yardımı ile kurulamanız gerekir. Taşı bir gece boyunca dolunay ışığında bırakabilir ya da bahçenizin köşesinde bir süre dinlendirebilirsiniz. Bu aşamada taşınız negatif enerjiden arınmış olacaktır.
- Kesinlikle kimyasal ve taşın yüzeyini aşındırabilecek (Diş fırçası) gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise taş gözenekli bir hale gelir kullandığınız ürünleri içine hapseder.

Gerçek Jasper Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek jasper taşı, yüksek bir yoğunluk ve ağırlığa sahiptir. Bu nedenle, taşı elinize aldığınızda ağırlığı hissedersiniz.
Simetrik değildir, opak görünümdedir, pek çok leke ve desen içerebilirler ama bu taşların şeffaf olmaları mümkün değildir.
Hangi renkte olursa olsun, içerdikleri mineraller yüzünden canlı ya da parlak görünmezler.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.