x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Firuze Taşının Sağlığa Olumlu Etkileri ve Faydaları Nelerdir

24 Haziran 2024
Firuze Taşının Sağlığa Olumlu Etkileri ve Faydaları Nelerdir

Firuze Taşının Sağlığa Olumlu Etkileri ve Faydaları Nelerdir

Mavi ve yeşil tonları ile görenleri kendine hayran bırakan firuze taşı yüzyıllar boyunca insanların şifa kaynağı olarak kullandığı değerli taşlar arasında yer alıyor. Tarihte farklı kültürlerde farklı şekillerde kullanılan ancak her kültürde faydaları bilinerek günlük hayatın içinde yer alan firuze taşı en çok tılsım ve nazar boncuğu amacıyla kullanılırken, günümüzde sağlığa olan faydaları nedeniyle tercih ediliyor.

Firuze Taşının Fiziksel Özellikleri

Doğada mavi-yeşil tonları ile turkuaz renginde bulunan firuze taşı opak görünümlü bir mineraldir. Alüminyum, fosfat ve bakır içeren bu özel taş mohs sertlik skalasında ise 5-6 arası bir sertliğe sahiptir. Bu oran ise firuze taşının dış etkenlere açık, yıpranabilir bir yapıda sertliğe sahip bir yaş yapar.

Işığı geçirmeyen ve mumsu bir parlaklığa sahip olan firuze taşı, konkoidal bir kırılmaya sahiptir. Bu durum ise taşın kırıldığında pürüzlü ve kıvrımlı bir yüzey oluşması anlamını taşır. Dünyanın birçok farklı bölgesinde bulunan firuze taşının en önemli yatakları ise İran, Mısır, Afganistan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

Firuzenin Ruhsal Sağlığa Etkileri

Tarih boyunca şifa kaynağı olarak kullanılan şifa kaynağının ruhsal sağlığa etkileri bugün de bilinirken, insanlar gerek takı gerek aksesuar olarak firuze taşını yakınlarında bulunduruyor.

Firuze taşı, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle, stresi azaltıyor ve kaygı duygularını hafifletmeye yardımcı oluyor. Ruh halini iyileştiren bu özel taş, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal problemlerin belirtilerini azaltmada rol oynuyor.

Kişinin kendine güvenini ve özsaygıyı artıran firuze taşı, iletişimi ve kişinin kendini ifade etmesini kolaylaştırıyor. Firuze taşı yaratıcılığı ve ilhamı teşvik ederken, sezgileri ve içgüdüleri güçlendiriyor, barış ve uyum içinde yaşama konusunda insanları destekliyor, motivasyonu ve azmi artırıyor, kötü düşüncelerden ve negatif enerjilerden koruma sağlıyor.

Firuze Taşının Bedensel Sağlığa Katkıları

Yüzyıllar boyunca insanların ruhsal ve bedensel olarak sağlık bulmak için kullandığı firuze taşı günümüzde de farklı fiziksel desteklerinden dolayı tercih ediliyor.

Rengi ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan firuze taşı aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek insanların hastalıklara karşı daha dirençli olmasında destek oluyor.

Göz yorgunluğu ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan firuze taşının astigmat ve miyop gibi göz hastalıklarına da iyi geldiği düşünülüyor.

Boğaz ağrısı ve iltihaplanma gibi boğaz problemlerini hafifletmeye yardımcı olan firuze taşı yüksek tansiyonu düşürme ve tansiyonu dengelemedeki desteği nedeniyle de tercih ediliyor. 

Firuze taşının kalp krizi, felç gibi kalp hastalıklarına karşı iyi geldiğine inanılırken, uykuya dalmayı kolaylaştırıcı, baş, eklem ve kas ağrılarını hafifletici, vücuttaki toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayıcı, cilt sağlığını iyileştirici ev saçların dökülmesini önleyici faydaları olduğu düşünülüyor.

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.