x
sadsad x
asdasd
GPBK042_2_POPUP.jpg (95 KB)
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Erkek Alyans Modelleri

Alyans takmanın tarihi, Eski Mısır’dan Roma’ya, Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanan bir hikâyeye sahip. Antik Mısır’da yaşayan insanlar sol elin dördüncü parmağında bir atardamar olduğuna ve bu damarın da direkt olarak kalbe gittiğine inanıyordu. Bu nedenle aşk, sadakat ve evliliği temsil eden alyanslarını bu parmaklarına takıyordu.

İnanış ne olursa olsun geçmişten günümüze kullanılmaya devam eden alyans yüzükler hem kadın hem de erkekler tarafından kullanılmaya devam ederken, sadece duygusal anlamları değil, kişinin sosyal durumunu belli eden bir aksesuar olarak kullanılıyor. Zira alyans takıldığı ele göre kişinin nişanlı ya da evli olduğunu gösteriyor.

Hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok yerinde nişanlanan çiftler alyanslarını sağ eline takar. Bu şekilde kadın ve erkekler evliliğe olan bağlıklarını ve sevgilerini ifade etmiş olur. Evlendikten sonra ise alyans artık sol ele takılmaya başlanır ki bu da evliliğin resmi olarak başladığının işaretidir.

Bugün ülkemizde genel nişan töreni yapmaya hazırlanan çiftlerde alyans alma telaşı yaşanıyor. Bu da adet olarak kadınlar erkeklere erkekler ise kadınlara alyans alarak resmi ilişkilerine ilk adımlarını atmış oluyor. Bu konuda çeşit açısından bakıldığında ise alyans olarak kullanılan erkek nişan yüzüğü modellerinin çok daha sınırlı sayıda olduğu görünürken, kadın alyans çeşitlerinin sayıca fazla olduğuna şahit olunuyor.

Günümüzde yoğun şekilde tercih edilen gümüş kadın alyans modelleri ile gümüş erkek alyans modelleri arasında bir kıyaslama yapıldığında ise kadınların kullandıkları alyansların daha ince ve daha detaylı modellere sahip olduğu görülüyor. Erkekler ise tercihlerini kalın ve daha sade modellerden yana kullanıyor.

Alyansın model açısından bir diğer kullanım şekli de hem kadın hem de erkeklerin aynı model yüzüğü kullanması olarak tarif edilebiliyor. Çiftler aynı model alyansı tercih ederken, kadınlar alyansla birlikte tektaş yüzük veya damla kesim yüzük çeşitlerini kolaylıkla kullanabiliyor.

Gümüş alyans kullanımı erkek ve kadınlarda farklı sebeplere dayanabiliyor. Kimileri için gümüş yüzük kullanımı şıklık açısından daha önde gelirken, ekonomik açıdan bakıldığında da gümüş alyansın daha avantajlı olduğu görülüyor. Özellikle ülkemiz genelinde bakıldığında ise İslam dininde altın kullanımının erkekler haram kılınması gümüş erkek alyans kullanımın da ciddi açıdan öne çıkmasına neden oluyor.

Talebin bu kadar yoğun olması ise erkekler için gümüş alyans modellerinin günden güne çeşitlenmesine yol açıyor. Gümüş Pazarım gibi sektörün önde gelen firmalarında tasarımcılar yeni alyans modelleri üzerinde çalışırken, ortaya da birbirinden şık alyans çeşitleri çıkıyor. Elbette erkek yüzükleri ile kolaylıkla kombinlenebilen kadın alyans modelleri de bu şekilde daha fazla sayıya ulaşabiliyor.

Gümüş yüzük alırken dikkat edilmesi gereken kurallar ise 925 ayar gümüş erkek alyans çeşitlerinde de geçerli olmaya devam ediyor. Uzun yıllar aynı parlaklık ve şıklıkta kullanılmak istenen gümüş takılar için satın almadan önce ve satın aldıktan sonra bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Gümüş yüzük çeşitlerini satın alacağınız markanın garanti vermesi, alacağınız ürünün özel kutu ve sertifika ile teslim edilmesi ve aldığınız gümüş yüzüğün 925 ayar saflık derecesinde olması satın alma öncesinde bakılması gereke özellikler olarak sıralanabiliyor. Satın aldıktan sonra ise gümüş yüzüğün kimyasal maddelerden temasından kaçınmak, ter ve vücut ısısına fazla maruz kaldığı durumlarda kullanımına ara vermek, uygun koşullarda saklamak ve temizliğini gümüş yüzük temizliğine uygun şekilde yapmak yüzüğün uzun süre ilk günkü şıklığında kullanılabilmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.