x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Elmas Montür Hakkında Bilmeniz Gerekenler

24 Haziran 2024
Elmas Montür Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elmas Montür Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elmas montür mücevherat ile ilgilenenlerin ve elmas takı kullanmayı sevenlerin bilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Takıda kullanılan elmasın parlaklığını ve ışıltısının en üst seviyede göstermesine aracı olan montür ancak doğru şekilde tasarlandığında beklenen performansı gösterebiliyor.

Montür, mücevherler üzerinde sadece elması madene yerleştirmek ve takıdaki tasarımı tamamlamak adına değil, elmasın korunması ve taşın en iyi şekilde sergilenmesi için de kullanılıyor. Bu kapsamda elmas montür stilleri ve önemi de bir takı alışverişi öncesinde dikkat edilmesi konular arasında yer alıyor.

Elmas Montür Nedir?

Elmas montür, bir takıda elmasın yerleştirildiği metal çerçevedir. Bu metal çerçeve elmasın değerini ve güzelliğini en iyi şekilde sergilemek ve şıklığını en üst seviyeye çıkarmak için kullanılır.

En Popüler Elmas Montür Stilleri

Takılarda elmasın şıklık ve kıymetini artırmak için kullanılan montürler de şekil ve işçilik itibariyle farklı stillerde kullanılıyor.

Bugün piyasada en çok kullanılan montür çeşitleri arasında ise pençe montür en yaygın kullanılan modellerden biri olarak dikkat çekiyor. Elmasın ışığını yansıtmasına izin veren pençe montürde elması tutmak için metal pençeler kullanılır.

Elması tamamen saran ve koruyan montür türü olan zırh montür, diğer montür stilleirne göre daha az bir ışıltı sunar. Ancak bu montürde elmasın koruna oranı diğerlerine oranla daha fazladır bu da elmasın daha güvende olmasını sağlar.

Kanal montür stilinde ise elması tutmak için metal bir kanal kullanılır. Bu montür çeşidi ise elmasa daha zarif ve modern bir görüntü kazandırır.

Elmasa daha fazla ışıltı ve parıltı katan halo montürde, merkezdeki elmasın etrafında daha küçük taşlara yer veren bir montür bulunur. Pave montürde ise elmasın tüm çevresini kaplayan küçük taşlara yer verilir. Böylelikle takı, göz alıcı ve lüks bir görünüm kazanmış olur.

Elmas Seçerken Montürün Önemi

Elmas seçerken pek çok kullanıcı sadece şık görünüm ve elmasın büyüklüğü gibi estetik konulara göre bir değerlendirme yapar. Ancak bunların yanı sıra montür seçimi oldukça önemli bir konu olarak insanların karşısına çıkar. Zira yanlış seçilmiş bir montür ne kadar kıymetli olursa olsun bir elmasın tüm potansiyeli gölgede bırakır.

Bunun için montür seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktaların gözden kaçmaması gerekiyor. Bunların ilk sıralarında ise elmasın kesimi, boyutu, metalin türü, montürün tasarımı ve işçilik gibi konular yer alıyor.

Elmasın boyutuna uygun olmayan, çok büyük veya çok küçük olan bir montür, elmasın normal şekilde görünmesinin önüne engel oluştururken, elmasın kesiminin montür ile uyumlu olması da elmastan gelen ışığın en iyi şekilde yansımasını sağlar.

Elmas montürde kullanılan metal çeşidi de oldukça önemli bir rol oynar. Her metalin kendine özgü bir parlaklığı ve rengi vardır bu da takıda kullanılan elmas ve montürün görünüş açısından farklı şekilde değerlenmesinde rol oynar.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.