x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Doğadan İlham Alan Doğa Temalı Takı Tasarımları

24 Haziran 2024
Doğadan İlham Alan Doğa Temalı Takı Tasarımları

Doğadan İlham Alan Doğa Temalı Takı Tasarımları

Tarih boyunca üretilen takı tasarımlarında belki de en dikkat çeken modeller arasında doğadan ilham alınanlar yer alıyor. İnsanoğlu doğada beğendiği, hayran kaldığı veya farklı anlamlar yüklediği figürlere takı tasarımlarında yer veriyor. Böylelikle sadece şık bir görünüm değil taşıdığı anlamlarla da takılar ayrı bir değer taşıyor.

Doğadan ilham alınan ve doğa temalı takı tasarımlarının başında elbette çiçekler geliyor. Gülden manolyaya, laleden gelinciğe kadar doğada kendiliğinden yetişen çiçekler yer aldıkları takılarla kendine kadınların parmağından yakasına, bileğinden boynuna yer buluyor. Diğer yandan doğa temalı takı tasarımları arasında hayvanlar, kuşlar, böcekler, gökyüzü cisimleri ve ağaç yaprakları de bulunuyor.

Doğa Temalı Takıların İlham Kaynakları

Bugün de geçmişte de hatta bin yıllar öncesinde de doğa, sanatçılara ve tasarımcılara ilham kaynağı olan en büyük etken olmuştur. Elbette takı tasarımları da bu ilham kaynağından beslenen kategoriler arasında yer alıyor. Doğadan ilham alınarak tasarlanan takılar, zarif görünümlerinin yanı sıra güçlü anlamlar taşıyor. Ayrıca doğa temalı takılar her kişilik ve tarz hitap edecek şekilde pek çok seçenek sunuyor.

Doğa temalı takıların ilham kaynakları arasında en çok çiçeklerin olduğu görülüyor. Sadece zarif görüntüleriyle değil, taşıdıkları anlamlarla da değer gören çiçekler takı tasarımlarında sıklıkla kullanılıyor. Aşkın sevginin ve romantizmin sembolü olan gül, sağlığın ve temizliğin sembolü olan lotus, zarafet ve refahı temsil eden lale, güzellik ve nadirliğe işaret eden orkide, masuniyet ve alçakgönüllülüğü temsil eden yasemin gibi pek çok çiçek, takılarda kendine yer bulunuyor.

Diğer yandan, güneş, ay, yıldız, gökkuşağı ve yıldırım gibi gök cisimleri ve olayları, zeytin ve çınar gibi ağaçların yaprakları, kumru, güvercin, tavus kuşu ve serçe gibi kuşlar, kediler, kelebekler, balıklar ve uğur böcekleri doğa temalı tasarımlar takılarda sıkça tercih edilen modeller arasında yer alıyor. 

Kullanılan Malzemeler ve Doğal Taşlar

Doğa temalı takılarda kullanılan malzemelerde de en az tasarımlar kadar çok çeşit bulunuyor. Altın, gümüş, bakır ve çelik gibi metaller, takı tasarımlarının ana malzemeleri arasında yer alırken, bu metaller şıklığın yanı sıra takıların sağlamlığını da artırıyor.

Aynı zamanda deri de doğa temalı tasarımlara en çok yakışan ve tercih edilen malzemelerden biri olarak kendine yer buluyor. Takılara doğal bir görünüm ve doku kazandıran deri, takıların kordon, kayış ve süslemelerinde kullanılıyor.

Doğal taşlar da yine doğa temalı takılarda kullanılan en popüler malzemelerden biri olarak sayılıyor. Kendine özgü rengi, dokusu ve anlamı olan taşlar da kullanıldığı takıyı özel hale getiriyor. Doğadan ilham alan takı tasarımlarında en çok kullanılan doğal taşlar arasında ise ametist, akik, amazonit, akuamarin, sitrin, yeşim ve jasper gibi taşlar bulunuyor.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.