x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Çeroit Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

24 Haziran 2024
Çeroit Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çeroit Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çeroit taşı hem güzelliği hem de fiziksel ve psikolojik faydaları ile doğal taşlar arasında dikkat çekiyor. Takılardan ev dekorasyonuna hayatın pek çok alanına dahil edilen çeroit taşı diğer taşlara nispeten daha yumuşak ve çizilmeye hassas olması nedeniyle oldukça dikkatli bir kullanım gerektiriyor.

Çeroit Taşı Nedir? Temel Tanımı

Mor, leylak ve pembe tonlarındaki rengiyle büyük beğeni toplayan çeroit taşı silikat mineral grubunda yer alıyor. İlk defa 1947 yılında Rusya’da keşfedilen bu taşın ismi de Chero ismindeki nehirden geliyor.

Çeroit Taşının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Doğada genellikle kalsit, mangan ve kuvars gibi diğer minerallerle birlikte bulunan çeroit taşı camsı bir parlaklığa sahipken, mohs sertlik skalasında 5,6-6 arasında yer alıyor.

Çeroit Taşı ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Çeroit taşının hem psikolojik hem de fiziksel faydaları olduğu öne sürülüyor. Fiziksel faydalarına bakıldığında:

Baş ağrısı ve yorgunluk,

İşitme problemleri,

Uykusuzluk,

Huzursuz bacak sendromu,

Kan basıncını dengeleme,

Hücreleri yenileme,

Karaciğer ve kalp damar sorunları gibi pek çok sağlık problemine iyi geldiği öne sürülüyor.

Çeroit taşının psikolojik faydaları arasında ise

Negatif enerjiyi pozitife çevirme ve aurayı temizleme,

Sinirleri yatıştırma,

Endişe, korku ve kaygıyı azaltma,

Özgüven ve özsaygıyı artırma,

Sezgileri güçlendirme,

Yaratıcılığı ve ilhamı teşvik etme,

Manevi duyguları ve insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirme gibi konular yer alıyor.

Çeşitli Alanlarda Çeroit Taşının Kullanımı

Çeroit taşı fiziksel ve psikolojik faydalarından maksimum seviyede yararlanılması amacıyla çoğunlukla takı olarak kullanılıyor. Kolye, yüzük, bileklik ve küpe gibi farklı takı çeşitlerinde kullanılan çeroit taşı aynı zamanda ev dekorasyonunda da tercih edilen taşlar arasında yer alıyor.

Göz alıcı rengi ile bulunduğu ortama şıklık katan çeroit taşı, aynı zamanda bulunduğu ortamı temizlemesi ve pozitif bir ortam yaratması için tercih ediliyor. Aynı zamanda bu özel taş meditasyon sırasında zihni sakinleştirme ve odaklanmaya faydalı olduğu için de destek amaçlı kullanılıyor.

Çeroit Taşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rengi ve faydaları ile popüler olan çeroit taşını alırken dikkat edilecek birtakım unsurlar, istenilen faydanın maksimum seviyeye ulaşmasına yol açacaktır. Çeroit taşı alırken, öncelikle renginin canlılığına dikkat edilmesi gerekiyor. Pembe, leylak ve mor renklerde bulunan çeroit taşının rengi ne kadar parlaksa o kadar değerli olarak nitelendiriliyor.

Çeroit taşı doğada opak ve şeffaf şekilde bulunabiliyor. Opak renkleri de oldukça beğeni toplasa da şeffaf taşlar daha değerli olarak işlem görüyor.

Dünyanın pek çok farklı bölgesinde bulunan çeroit taşının menşei de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Zira, dünyanın en değerli taşları Brezilya, Afrika ve Madagaskar’da çıkarılıyor.

Taşın kesimi de değeri noktasında büyük önem taşıyor. Oval, yuvarlak ve damla kesim çeroit taşlarının pürüzsüz ve kusursuz olması da dikkat edilmesi gereken konular arasında gösteriliyor.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.