x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Babalar Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

24 Haziran 2024
Babalar Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Babalar Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Babalar Günü Türkiye’de her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününde kutlanıyor. Babalara özel bugünde sadece öz evlatlar değil, baba sevgisi gösteren milyonlarca kişiye karşı sevgi ifadeleri kullanılıyor, hediyeler veriliyor, organizasyonlar düzenleniyor. Annelere oranla genellikle daha sakin bir yapıya sahip olan babalara olan duyguları ifade etmek herkes için çok kolay olmamakla birlikte işte Babalar Günü de babasına karşı hislerini ifade etmek isteyenler için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Babalar Günü’nün kökeni yaklaşık 100 yıl öncesine dayansa da bugün dünyanın pek çok yerinde ve farklı tarihlerde kutlanmaya devam ediyor. Bu özel gün için özel etkinlikler, organizasyonlar düzenleniyor. Hediyeler alınıp yemekler pişiriliyor. Aynı zamanda kişisel bakımdan kıyafete, takıdan ayakkabıya pek çok marka Babalar Günü için kampanyalar hayata geçiriyor.

Babalar Günü’nün Anlamı

Babalar Günü'nün anlamı, babaların evlatlarının hayatındaki yeri ve önemi üzerine kuruludur.  Sadece kendi evlatları ile kalmayıp çevresindekileri de yetiştirmek için mücadele eden, eğiten, koruyan ve kollayan babalar, çocukların hayatındaki en önemli rehberlerinden biridir ve her zaman koşulsuz sevgi ve destek sunarlar. Babalar Günü, babalara, baba gibi koruyup kollayan, gözeten ve yetiştiren kişilere sevgimizi ve şükranlarımızı göstermek ve onların fedakarlıklarını takdir etmek için bir fırsat olarak görülüyor.

Babalar Günü’nün Hikayesi ve Tarihçesi

Babalar Günü'nün kökeni Amerika Birleşik Devletleri'de yaşanan birtakım olaylara dayanır. Sonora Smart Dodd’un babası İç Savaş yıllarında altı çocuğuna tek başına bakmış, onlarla ilgilenmiş ve büyütmüş bir baba idi.  Sonora 1909 yılında babasının fedakarlıklarını ve sevgisini onurlandırmak amacıyla babası William Jackson Smart'ı anmak için bir anma günü düzenledi ve bu kutlama halk tarafından büyük ilgi gördü.

İlk olarak 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlanan Babalar Günü büyüyerek devam etti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge bu kutlamaları desteklese de Babalar Günü’nü resmi olarak ilan etmedi. Aradan geçen 56 yılın ardından dönemin başkanı resmi Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını belirten bir duyuru yayımladı. Babalar Günü’nün ABD’de yasal olarak resmi tatil ilan edilmesi ise 1972 yılında, Başkan Richard Nixon'ın imzasıyla gerçekleşti.

Babalar Günü için ilk kutlama tarihi ise Sonore’nin babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihi seçilmişti. Ancak kutlamalar yetişmeyince ilk kutlama 19 Haziran2da yapıldı. Sonrasında ise Babalar Günü tarihi Haziran ayının üçüncü Pazar günü olarak belirlendi. Türkiye'de ilk kez 1963 yılında kutlanan bu özel gün farklı inanç ve kültürlerden insanlar tarafından kutlanan bir gün haline geldi.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.