x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Anneler Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

24 Haziran 2024
Anneler Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Anneler Günü Hakkında: Anlamı, Hikayesi ve Tarihçesi

Anneler Günü Türkiye’de her yıl mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanıyor. Özel günler arasında insanlar için en çok anlam ifade eden gün olan Anneler Günü’nde, dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu özel günde milyonlarca kişi annesine ve anne gibi sevdiklerine hediyeler alıyor, farklı organizasyonlara katılıyor ve sosyal medyada paylaşımlar yapıyor.

Anne sevgisi hemen her kültür ve dinde kutsal bir sevgi olarak betimlenirken, Anneler Günü de bu minvalde diğer özel günlere oranla bir adım öne çıkıyor. Bu özel gün annesine sevgisini ifade etmek ve annesini mutlu etmek, ona şükranlarını iletmek isteyenler için bir vesile oluyor. Elbette Anneler Günü aynı zamanda hediye almak isteyenlerin yoğunluğu nedeniyle de alışverişin en sık yapıldığı günlerden biri olarak dikkat çekiyor. Çiçekler ve özel yemeklerin yanı sıra giyimden kozmetiğe, mücevherden ev eşyasına kadar pek çok kategorideki markalar Anneler Günü için kampanya düzenliyor. 

Anneler Günü'nün Anlamı

Anneler Günü'nün anlamı, annelerin çocuklarının ve toplum hayatındaki yeri ve önemi üzerine kuruludur.  Anneler, evlatlarını doğuran, büyüten, eğiten ve seven kişilerdir.  Bir evladın hayatındaki en önemli kişilerden biri olan anneler çocuklarına her zaman koşulsuz sevgi ve destek sunarlar.  Anneler Günü de annelere olan sevgi ve şükran göstermek ve onların fedakarlıklarını takdir etmek için bir fırsattır.

Anneler Günü'nün Hikayesi ve Tarihçesi

Anneler Günü'nün kökeni Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan birtakım olaylara dayanır.  Anna Jarvis adında bir kadın, 1905 yılında annesi Ann Reeves Jarvis'in ölümünden sonra bir anma günü düzenler.  Annesinin toplumda yaptığı iyilikleri ve annelerin önemini vurgulamak için Jarvis’in düzenlediği bu anma günü, büyük ilgi görür. İlk defa 1908 yılında 407 çocuk ile gerçekleştirilen Anneler Günü kutlaması, 1914 yılında Başkan Woodrow Wilson tarafından resmi bir tatil olarak kabul edilip ülke çapında kutlanmaya başlar.

Zamanla Anneler Günü kutlaması dünyanın birçok yerinde yaygınlaşan Anneler Günü Türkiye'de ise ilk kez 1955 yılında kutlandı. Günümüzde Anneler Günü, farklı inanç ve kültürlerden insanlar tarafından kutlanan bir gün haline gelirken aynı zamanda Anneler Günü farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor.

Dünyanın Farklı Yerlerinde Anneler Günü Tarihleri

Amerika Birleşik Devletleri: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Türkiye: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Fransa: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının son pazar günü kutlanır.

Avustralya: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Birleşik Krallık: Anneler Günü her yıl Mart ayının dördüncü pazar günü kutlanır.

Meksika: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının 10. günü kutlanır.

Çin: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Japonya: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Hindistan: Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Güney Afrika: Anneler Günü her yıl Ağustos ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.