x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Ametist Taşı Faydaları Nelerdir? Ametist Taşı Hakkında Her Şey

24 Haziran 2024
Ametist Taşı Faydaları Nelerdir? Ametist Taşı Hakkında Her Şey

Ametist Taşı Faydaları Nelerdir? Ametist Taşı Hakkında Her Şey

Ametist taşı binlerce yıldır insanların ilgisini çeken hem güzelliği hem de taşıdığı anlamları ile deyim yerindeyse büyüleyen taşlardan biri olarak biliniyor. Doğada nadir olarak bulunan ametist taşı mor renginin farklı tonlarıyla görenleri kendine hayran bırakırken pek çok kültürde, din, maneviyat ve kraliyet ile özdeşleştiriliyor.

Ametist Taşı Tarihi

Ametist taşı antik çağlarda, orta çağ ile sonrasında ve günümüzde farklı anlamlar yüklenerek kullanılmaya devam ediyor. Mısırlılar ametistin kötü ruhları kovduğuna inanırken, Yunanlılar ev Romalılar bu kıymetli taşın zekayı ve bilgeliği artırdığına, uykusuzluğa iyi geldiğine ve stresi azalttığına inanıyordu. Hristiyanlıkta ise ametist taşı alçakgönüllülük, saflık ve ruhani aydınlanmayı temsil ederken, birçok Hristiyan din adamı ametist yüzük ve takılar takıyordu.

Ametist Taşı Hakkında Bilgiler

Ametist taşının adı Yunanca bir kelime olan amethystos kelimesinden gelirken sarhoş olmayan anlamını taşır. Bu isme kaynak olan durum ise antik inanç sistemine göre ametistin şarabın sarhoş edici özelliğini bertaraf ettiği düşüncesinden kaynaklanır.

Astrolojide balık burcu ile ilişkilendirilen ametist taşı aynı zamanda şubat ayının doğum taşıdır. Ametistin sağlığa birçok faydası olduğu öne sürülürken, özellikle stres azaltıcı ve sakinleştirici etkisi bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Ametist Taşı Özellikleri

Morun farklı tonlarında bulunan ametist taşı, doğadan leylak renginden koyu mürekkep rengine kadar farklı renklerde çıkarılmaktadır. En değerli ametistler Sibirya moru olarak adlandırılan koyu mor renkteki taşlardır. Oldukça sert bir taş olan ametist, camsı bir parlaklığa sahiptir.

Magmatik ve metamorfik kayalarda bulunan ametist taşı her ne kadar sert olsa da çizilmelere karşı hassastır. Genellikle fasetli olarak kesilen taş bu sayede ışığı daha iyi yansıtır ve daha parlak bir görünüme sahip olur.

Ametist Taşının Faydaları

Ametist taşının faydalarına bakıldığında bunları fiziksel ve ruhsal faydalar olarak ikiye ayırmak mümkündür. Fiziksel faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Uyku kalitesini artırır

Baş ağrısını hafifletir

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Stresi azaltır

Cilt sağlığını korur

Detoks etkisi vardır.

Ametist taşının fiziksel faydalarının yanı sıra ruhsal faydaları ise şu şekilde listelenebilir:

Negatif enerjiyi temizler

Sezgileri güçlendirir

Ruhsal aydınlanma sağlar

Yaratıcılığı artırır

Motivasyonu yükseltir

Ametist Taşı Nerede Bulunur

Ametist taşı oldukça kıymetli olmasına rağmen yine de dünyanın pek çok farklı bölgesinde bulunabilmektedir. En zengin ametist taşı yataklarının olduğu kıta ve ülkeler ise şu şekildedir:

Güney Amerika’da Brezilya ve Uruguay

Afrika’da Zambiya ve Namibya

Madagaskar, Rusya ve Hindistan.

Dünyanın pek çok farklı bölgesinde çıkarılan ametist taşı Türkiye’de çıkarılan değerli taşlar arasında yer alır. Türkiye’de Balıkesir, Çanakkale, Ordu ve Yozgat illeri ametistin en çok çıkarıldığı illerdir.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.