x
sadsad x
asdasd
GPBK531.jpg (139 KB)

Altın Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

24 Haziran 2024
Altın Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Altın Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Altın kaplama ürünler günümüzde birçok farklı alanda oldukça sık tercih ediliyor. Şık görünümü ve avantajları ile kadın erkek tüm kullanıcılara hitap eden birbirinden şık tasarımlar aksesuar dünyasında da büyük bir yer kaplıyor. Altın kaplama çeşitleri kullanılan malzemenin ve işçiliğe söre sınıflandırılırken, kullanım, bakım ve saklama koşulları da diğer ürünlerden farklılık gösterebiliyor.

Altın kaplamanın avantajlarına bakıldığında ilk olarak ekonomik açıdan daha uygun fiyatlı olması dikkat çekiyor. Özellikle takılarda altın bir takı ile hemen hemen aynı görünüme sahip olan bir ürün çok daha uygun fiyatla satın alınabiliyor. Bununla birlikte gerçek bir altın gibi görünen ve göz alıcı bir şıklığa sahip altın kaplama ürünler oldukça dayanıklı oluyor. Bakımı doğru şekilde yapıldığında da uzun süre ilk günkü şıklığında kullanılabiliyor.

Altın Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir metalin üzerine ince bir altın tabakasının yapıştırılması ile gerçekleştirilen altın kaplama işleminde kullanılan malzemeler ve yapılan teknikler ile birkaç farklı yöntem bulunuyor. Mücevherlerden, dekoratif objelere kadar birçok farklı alanda kullanılan altın kaplama işlemi, ürünlerin altın gibi şık bir görünüme sahip olmasını sağlarken, uygun fiyatı ile bütçeleri yormuyor. Bu da bu tarz ürünlerin daha sık tercih edilmesine yol açıyor.

Altın kaplama işleminin nasıl yapıldığına bakıldığında ise elektroliz, yaldız ve vakum kaplama tekniklerinin olduğu görülüyor. Elektroliz tekniğinde altın iyonları içeren bir çözeltiden elektrik akımı geçirilmek kaydıyla baz metal üzerine altın tabakası kaplanıyor. Altın kaplamada en çok kullanılan elektroliz yöntemi pürüzsüz ve homojen bir kaplama elde ediliyor.

Yaldız tekniğinde ise toz altın veya altın varak metalin üzerinde özel bir yapıştırıcı ile sabitleniyor. Evde bile basitçe uygulanabilecek bu yöntem, elektrolize oranla daha dayanıksız olabileceği için onun kadar tercih edilmiyor. Altın kaplamada kullanılan bir diğer yöntem olan vakum kaplamada altın atomları, vakum ortamında baz metalin üzerine püskürtülerek kaplanması sağlanıyor. Diğer tekniklere göre daha pahalı olan bu yöntem ile çok ince ve dayanıklı bir kaplama elde edilirken, genellikle sanayi ölçeğinde üretim yapılıyor.

Altın Kaplama Kullanım Alanları

Altın kaplama deyince bugün aklımıza ilk olarak mücevherat ve dekoratif objeler gelse de aslında çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olduğu görülüyor. İletken bir malzeme olan altın kaplama ürünler elektronik cihazlar, tıbbi cihazlar, gıda endüstrisi, askeri ekipmanlar ve uzay teknolojisinde altın kaplama işlemi geniş bir kullanım alanı buluyor.

Sektörel kullanım alanlarının yanı sıra altın kaplama ürünler, gözlük çerçevelerinde, spor malzemelerinde, saatlerde, müzik aletlerinde, kalem ve çeşitli aksesuarlarda da kullanılabiliyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.